Ζητείται προσωπικό στον τομέα Βιομηχανία και Παραγωγή για τη θέση Μηχανικός Παραγωγής

HRStrategy
Επωνυμία Εταιρείας: HRStrategy
Έδρα: Νερατζιωτισσης 75, Αδιάφορο, , ΕΛΛΑΔΑ
Followers: 15

  • Είδος Απασχόλησης: Πλήρες Ωράριο

    Περιοχή Εργασίας: Θεσσαλονίκη

    Λήγει: 21/07/2018

  • Κοινοποιήστε:

Περιγραφή Θέσης

Our client an Edible Olives factory in Thessaloniki, wishes to hire under a full time contract a Shift Manager specialized in food production.

 Skills Set and Experience

-        Treatment of fresh olives, such as Chalkidiki, Amfisa, Kalamon, etc.

-        Knowledgable, and have hands-on experience in production of the following types of edible olives: Spanish style (Green olives), California Style (oxidized black olives) and natural Greek olives (treatment in brine, usually applied to Kalamata and Amfisa olives).

-        Manage shift personnel.

-        Supervising packing process, specifically sterilization and pasteurization regimes and process.

Qualifications

 An Engineer (Mechanical or Chemical) or Food Technologist.