Ζητείται προσωπικό στον τομέα Έρευνα και Ανάπτυξη για τη θέση Μηχανικός R&D

HRStrategy
Επωνυμία Εταιρείας: HRStrategy
Έδρα: Νερατζιωτισσης 75, Αδιάφορο, , ΕΛΛΑΔΑ
Followers: 15

  • Είδος Απασχόλησης: Πλήρες Ωράριο

    Περιοχή Εργασίας: Αθήνα

    Λήγει: 06/08/2018

  • Κοινοποιήστε:

Περιγραφή Θέσης

Our client a Dutch engineering company, with about 100 employees and 10 years of experience in the Netherlands currently expanding its local branch in Athens, Greece and wishes to hire a Naval Architect or Marine Engineer.

Candidates profile

Degree in Naval Architecture or Marine Engineering

2-3 years of work experience

Experience with hydrostatic and hydrodynamic analysis

Skilled in specialist tools (Octopus, Orcaflex, GHS) are an advantage

Basic knowledge of mechanical engineering (materials, stress design, stability and fabrication processes)

Communicative team player, who also masters the Greek and English language

Sense of responsibility, ready to make the difference in your team

Enthusiastic, driven and willing to work in the start-up environment of a new branch